تاریخچه بیمه دیگ بخار و وضعیت فعلی آن

سابقه بیمه مهندسی در جهان

با وقوع انقلاب صنعتی در اروپا و افزایش استفاده از دیگ های بخار، در صنایع مختلف انفجار دیگ های بخار و در معرض خطر قرار گرفتن افراد زیادی که در ارتباط مستقیم با این دستگاه ها بودند باعث وارد آوردن خسارات زیادی به صنعتگران شد. به همین دلیل استفاده کنندگان از این دستگاه ها به لزوم بیمه دیگ های بخار پی بردند. لذا برای اولین بار گروهی از صاحبان صنایع در شهر منچستر انگلیس گرد هم آمده و سازمان استفاده کنندگان از دیگ های بخار را تاسیس نمودند. کارشناسان این سازمان بطور منظم از دیگ  های بخار بازدید میکردند و به استفاده کنندگان در خصوص استفاده صحیحی راهکار ارائه میدادند. در سال 1858 اعضاء سازمان نخستین شرکت بیمه در زمینه بیمه‌های مهندسی که”شرکت بیمه دیگ بخار“بود را تاسیس نمودند و پس از آن متعاقباً شرکت های بیمه دیگری تأسیس گردید. پس میتوان انگلستان را باسابقه ترین کشور در زمینه بیمه مهندسی به حساب آورد.

در سوئیس و آلمان نیز کاربرد بیمه‌های مهندسی با ارائه ، بیمه‌ شکست ماشین‌آلات در حدود سال 1900 میلادی آغاز شد. به مرور و در طی زمان با پیشرفت صنایع باعث ایجاد بیمه های مهندسی متنوع تری شد و کامل تر شد. و هم اکنون نیز اغلب بیمه نامه  های رایج در این رشته ترجمه بیمه نامه  های استاندارد شرکت مذکور است.

سابقه بیمه مهندسی در ایران

در ایران اولین بار در سال 1342 شرکت بیمه اتکایی مونیخ ری (Munich Re) برای عملیات سد سازی موسوم به سد لتیان نخستین بیمه نامه مهندسی را صادر نمود و هم اکنون نیز اغلب بیمه نامه  های رایج در این رشته ترجمه بیمه نامه  های استاندارد شرکت مذکور است.

بیمه مهندسی  پشتوانه سرمایه گذاری در بخش خصوصی و عمومی بوده و باعث ایجاد رونق در چرخه اقتصاد صنعتی می باشد. بوسیله بیمه مهندسی با جبران خسارات‌ مادی‌ مورد بیمه‌ و پرداخت خسارت ناشی‌ از مسئولیت‌ مدنی‌ دست‌اندرکاران‌ اجرایی‌ در قبال‌ اشخاص‌ ثالث‌، همه  افراد مرتبط در ط‌رح‌های زیر بنایی‌ ، عمرانی‌ و صنعتی اعم‌ از صاحبکار، پیمانکار ان، مهندسین‌ مشاور، را در صورت‌ بروز حوادث‌ تحت پوشش قرار میگیرند.
بیمه با کمرنگ کردن نگرانی ناشی از بروز حوادث ناگهانی و غیر مترقبه،  امنیت خاطر و آرامش روحی برای صنعتگران ایجاد میکند و به همین دلیل باعث روان شدن چرخه کار و زندگی و صنعت می‌شود . با توجه به اینکه امنیت سرمایه یکی از عوامل بنیادی در رشد و توسعه صنایع خواهد بود بدون پشتوانه و حمایت پوششهای بیمه ای مطمئن اطمینان خاطر لازم محقق نخواهد شد.

شرایط مخصوص بیمه ظروف تحت فشار صنعتی

برخی تعاریف:

ظروف تحت فشار صنعتی عبارت است از :  دیگ بخار، دیگ آب داغ، آکومولاتورها، مخازن هوای فشرده، مخازن گاز مایع، کپسول‌های اکسیژن و نیتروژن و مانند آنها و در کل ماشین آلاتی می‌باشند که بر اثر فعل وانفعالات ناشی از نیروی بخار، آب سوپر هیت، هوای فشرده، گاز مایع و سایر عوامل نیروزا، بخار مرطوب و یا خشک و سایر سیالات تحت فشار را جهت استفاده در صنایع تولید می‌نمایند.

منظور از ترکیدن و متلاشی شدن: مفهوم تغییر شکل و متلاشی شدن ناگهانی و خطرناک ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه است که دراثر فشار نیروی بخار، هوای فشرده، گازها و یا سایر عوامل نیروزا ایجاد شود.

 خسارت قابل تامین

شرکت بیمه کننده خسارت وارده به ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه را که ناشی از ترکیدن و متلاشی شدن این ظروف باشد با رعایت مفاد بیمه‌نامه، تعاریف فوق و مفاد قانونی خود  جبران می‌نماید.

همچنین بیمه‌گر می‌تواند بازدید و بررسی‌های دوره‌ای را از ظروف تحت فشار صنعتی موضوع این بیمه‌نامه انجام دهد. بیمه‌گذار مکلف است تسهیلات لازم جهت بازدید و بررسی‌های دوره‌ای مزبور را فراهم نمود و دستورات و ضوابط ایمنی توصیه شده از طرف بیمه‌گر را رعایت نماید.

 منبع : سایت شرکت بیمه ایران

 

 

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to LinkedIn

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

. . .