مزیت ضد عفونی کردن خاک بوسیله بخار در برابر روش های شیمیایی

ضد عفونی کردن خاک بوسیله دیگ بخار

معمولاً بعد از مدتی درون خاکهای گل خانه ها و مزارع مواد ناخواسته مانند بذر علفهای هرز، گیاهان انگل ، انواع قارچها و باکتریهای مضر و همچنین برخی آفات بوجود می آیند. که باعث بوجود آوردن خسارات زیادی به کشاورزان در نتیجه رشد علف های هرز و یا از دست رفتن محصول و کم کیفیت شدن آن همچنین هدر رفت انرژی خاک و آب در نتیجه رشد قارچها و باکتری های مضر و آفات گیاهی می شوند  لذا برای پیشگیری از خسارت این عوامل به محصولات کشاورزی نیاز به ضد عفونی بستر خاک حداقل به عمق 25 سانتی متر می باشد.

 ضدعفونی کردن خاک به  دو روش شیمیایی و فیزیکی انجام می شود . در روشهای شیمیایی سم مورد نظر به خاک با روش های مختلف اضافه شده و باعث از بین رفتن آفات و بذر گیاهان هرز می شود. در این روش خطر مسمومیت برای فرد اقدام کننده وجود دارد. همچنین در مواردی باعث ایجاد تغییرات ناخواسته در محصول نهایی می شود. و گاهیی ممکن است ارگانیزم های مفید خاک از بین برود. ایجاد خلاء اینچنینی در خاک باعث رشد مجدد آفت ها می شود.

در روش های غیر شیمیایی تنها عوامل بیمارگر بطور انتخابی از بین رفته و ارگانیزم های مفید خاک زنده مانده و در برابر استقرار مجدد عوامل بیمارگر مقابله می کنند ، بنابراین ضد عفونی به معنی پاستوریزه کردن خاک است و نه استریل نمودن آن. یکی از روش های فیزیکی برای ضدعفونی کردن خاک استفاده از بخار آب داغ می باشد. در این روش بخار داغ با دمای بالا توسط دیگ بخار تولید شده و به خاک تزریق میشود.

در ضد عفونی فیزیکی حرارت خاک تا دمای معینی افزایش یافته و باعث می شود عوامل بیمارگر بطور انتخابی حذف و تعداد زیادی از ارگانیزمهای مفید در خاک باقی مانده که در برابر استقرار مجدد عوامل بیمارگر مقاومت نمایند .در این روش با استفاده از دیگ بخار ، بخار مورد نیاز ساخته می شود و در محل مورد نظر تزریق می گردد.  بخار آب داغ تولید شده توسط دیگ بخار در داخل خاک در اثر میعان به آب بسیار داغ تبدیل شده که باعث ضدعفونی شدن خاک در محل مورد نظر می شود.

برخی کاربردهای دیگر دیگ بخار را میتوانید در مطالب زیر مطالعه نمایید:

کاربرد دیگ بخار در صنایع غذایی

دیگ های بخار در صنعت قند

تزریق بخار داخل خاک باعث می شود گرمای زیاد بطور یکنواخت در بستر خاک توزیع شود . در این روش موجودات ذره بینی که درون خاک زندگی می کنند حفظ میگردند . خاک ضدعفونی شده بوسیله بخار بلافاصله قابل کشت می باشد و مشکل نامطلوب باقی ماندن اثر سم درون خاک وجود ندارد.

در این روش ابتدا باید خاک را بخوبی آماده نمود. خاک باید مقداری نرم و مرطوب باشد زیرا خشکی خاک در برابر حرارت مانند عایق عمل می کندو عمل ضدعفونی کردن بخوبی انجام نمیگیرد. هرچه دمای محیط و خاک در زمان بخاردهی بالاتر باشد بهتر است و باعث هدر رفت کمتر انرژی می شود.

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to LinkedIn

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

. . .