راه‌های افزایش طول عمر دیگ بخار

همانند هر چیز دیگر، دیگ بخار هم با گذشت زمان فرسوده می‌شود . اما می‌توان با رعایت برخی نکات فنی در هنگام استفاده به افزایش طول عمر آن کمک کرد. چرخه زندگی بخش های مختلف دیگ بخار تحت تاثیر عوامل مختلف از جمله: اندازه فشار، تغییر پارامترهای عملیاتی، مواد شیمیایی بکار برده شده در طول دوره استفاده مفید و کیفیت مواد اولیه می‌باشد.

بررسی عوامل موثر بر طول عمر دیگ بخار

آگاهی از تغییرات احتمالی در دیگ بخار

به‌دلیل اینکه خارج کردن دستگاه از مدار تولید بدلیل از کار‌افتادگی یا برای تعمیرات احتمالی باعث خسارات متعددی می‌شود، برای استفاده کننده ضروری است که از تغییرات بوجود آمده در طول زمان در سیستم دیگ‌های بخار آگاه باشد و تا حد امکان مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کرده و اقدامات به موقع را انجام دهد.

انتخاب دیگ بخار متناسب با عملکرد

در راهنمای استفاده از دیگ‌های بخار حد مجاز فشار و بقیه فاکتورهای موثر با توجه به زمان عملیات برای لوله‌های دودکش و لوله‌های آب ذکر شده است. تجربه نشان داده که در اغلب مواقع بین نیاز واقعی صنعت خاص و دیگ های بخار انتخاب شده توسط آنها تفاوت زیادی وجود دارد. بنابراین لازم است در هنگام خرید دیگ بخار برای کاربرد خاص توجه و مطالعه کافی در مورد نحوه عملکرد آن صورت پذیرد و مناسب‌ترین گزینه انتخاب شود.

نحوه طراحی دیگ بخار در اینجا نقش مهمی ایفا می‌کند زیرا مقدار کالری مورد نیاز برای سوخت محاسبه شده در زمان طراحی ممکن است با مقدار عملیاتی آن متفاوت باشد . همچنین نوسانات بخار مورد نیاز هر فرایند صنعتی در طول عمر دیگ بخار تاثیر دارد . همانطور که نرخ انتشار دما با توجه به الزامات متفاوت است، چرخه تنش حرارتی تولید شده در دیگ بخار نیز چنین است. انتخاب مناسب دیگ بخار توسط کاربر نهایی و انعطاف پذیری سیستم دیگ بخار مورد استفاده نیز در این زمینه اهمیت دارد.

تاثیر ترکیبات شیمیائی آب

نگرانی دیگر در طول عمر دیگ بخار ترکیبات شیمیایی آب مورد استفاده است. آب مورد استفاده برای تولید بخار باید پاک‌سازی شود. کیفیت پایین آب باعث فرسایش، خوردگی، پوسته پوسته شدن دیگ بخار به مرور زمان شود. نصب دستگاه سختی‌گیر آب در هنگام راه‌اندازی دستگاه می تواند این مشکلات را به تاخیر بیندازد.

جلوگیری از  از ایجاد رسوبات در بویلر با استفاده از دستگاه سختی گیر آب

می توانید اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نگهداری و بازرسی از دیگ بخار را در این لینک مطالعه نمائید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to LinkedIn

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

. . .