افزايش راندمان بويلر با نصب توربولاتور

توربولاتور

در راستاي توسعه تكنولوژي هاي افزايش راندمان بويلرها، توربولاتورها به بويلر ها اضافه شدند.

-درباره توربولاتور

توربولاتور وسيله مكانيكي ثابتي است كه با ايجاد اغتشاش در جريان و از بين بردن لايه مرزي، ضريب انتقال حرارت را افزايش داده، از رسوب دوده بر  سطح داخلي لوله جلوگيري مي كند و باعث طولاني تر شدن مسير عبور جريان دود در لوله مي شود، در نتيجه دوده مدت زمان بيشتري در تماس با سطح تبادل حرارتي قرار مي گيرد و ميزان انتقال حرارت افزايش مي يابد.

-اصول كاركرد

در بويلرهاي بخار (ديگ بخار)، سوخت پس از احتراق درون ديگ، وارد لوله هاي دود ( smoke tubes) مي گردد.

محصولات احتراق در عبور از اين لوله ها، حرارت  را به بيرون لوله ها منتقل مي كنند و سرانجام از طريق دودكش خارج مي گردد. بيش از نيمي از انتقال حرارت بويلر از طريق لوله هاي دود صورت مي پذيرد.

- درباره جريان دود

جريان دود در لوله هاي دود، جريان توسعه يافته با پروفيل سرعت مستقيماست، لايه مرزي ياد شده كه سرعت خيلي كمتري نسبت به جريان اصلي دارد و مشابه يك عايق حرارتي بين جداره لوله و حجم اصلي جريان قرار مي گيرد و ميزان انتقال حرارت را كاهش مي دهد.

 -انواع توربولاتور

توربولاتور

-نوار پيچانده(Twisted tape)

-نوارخميده(Bent strip)

-نوار چين دار(Corrugated strip)

-فنري(Helix wire)

 -جنس توربولاتور

جنس توربولاتور با توجه به محل قرارگيري آن (پاس 2 يا 3) و دماي كاركرد از استنلس استيل نسوز و يا آلومينيوم آلياژي مخصوص مي باشد. در ادامه اين مقاله توجه خود را به معمول ترين نوع توربولاتور يعني نوار پيچانده معطوف مي نمائيم.

نتيجه گيري

استفاده از توربولاتور در كليه ديگ هاي بخار و دیگ های آبگرم توصيه مي شود ولي انتخاب نوع طراحي آن با ملاحظات فني دقيق همراه است كه بايد توسط كارشناسان خبره انجام پذيرد.

اگر از ابتدا طراحي بويلر مبتني با استفاده از توربولاتور باشد. نتيجه بدست آمده بسيار بهتر خواهد بود توربولاتور را مي توان براي بويلرهايي با سوخت گاز و گازوئيل به كار برد ولي استفاده از آن در بويلرهاي مازوت سوز توصيه نمي شود.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to LinkedIn

نظرات  

 
0 # رجبي در تاریخ: سه شنبه 04 اسفند 1394 ، ساعت 04:12 ب ظ
با سلام
ميخواستم در مورد نصب توربولاتور در ديگ هاي آبگرم يك شركت صنعتي بزرگ واقع در تهران صحبتي داشته باشيم
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

. . .