برای افزايش راندمان در ديگ هاي بخار چه باید کرد؟

پاسخ توسط کارشناسان فنی:

با توجه به فعاليت هاي انجام شده در سال هاي اخير برخي طراحان بین المللی و داخلی  در جهت  افزايش راندمان ديگ هاي بخار (بويلر ) اقدام نموده و طراحی بويلر هاي با مصرف پايين تر انرژي را ارائه نموده اند.

مصرف انرژی در بویلر و دیگ بخار از دیر باز مهم بوده است ولیکن با مسائل زیست محیطی و افزایش قیمت ها، اهمیت آن در سال های اخیر بسیار زیاد شده است.

برای رسیدن به این هدف اقداماتی که بیشتر مورد توجه بوده است، گسترش استفاده از اکونومایزر ها می باشد که تا حدی مطلوب توانسته به راندمان حرارتی بویلر ها اضافه نماید ولیکن طرح های دیگری نیز مورد نظر واحد های تحقیق و توسعه می باشد.

همچنین ساخت و استفاده از توربولاتورها نیز در سال های گذشته توسط شرکت های طراحی داخلی توسعه پیدا کرده است که تاثیر بسیار خوبی بر روی راندمان و جذب انرژی حرارتی دیگ بخار دارد.

در این روش توسعه دهندگان مدعی افزایش راندمان تا 10 درصد از انرژی اتلاف شده می باشد.

 

از طرف دیگر نیز برخی از محققین در حال کار کردن بر روی فرآیند پیش گرمایش هوای ورودی به مشعل ها توسط کوئل های مخصوص طراحی شده در سمت اگزوز می باشند و معتقد می باشند که افزایش راندمان مشعل را تا 20 درصد افزایش می دهد.

 

شرکت های مشعل ساز نیز به دنبال بالا بردن راندمان مشعل ها می باشند و امید است با تلاش های صورت گرفته در چند سال آینده راندمان بویلر ها بیشتر از قبل ارتقا یابد.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to LinkedIn

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

. . .