بهینه سازی مصرف سیستم بویلر با بهسازی مشعل

بویلرهای قدیمی اغلب با راندمانی بین 60 تا 70 درصد کار می کنند و مقادیر قابل توجهی سوخت و هزینه در هر دقیقه کارکردن این تجهیزات قدیمی به هدر می رود که با توجه به شرایط اقتصادی فعلی غیر قابل قبول است . در پکیج های بویلر جدید این مشکل تا حدود زیادی حل شده اما تعویض بویلر قدیمی  هم هزینه قابل توجهی نیاز دارد . در این شرایط یکی از بهترین راه حل ها بهسازی و ارتقای کارایی پکیج بویلرهای موجود می باشد که هزینه کمتری می طلبد و میتواند باعث افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت شود. با فرض شرایط مناسب مخزن بویلر ، یکی از کارهایی که در جهت کاستن هزینه صوخت موتورخانه و هزینه های برق می توان انجام داد بهسازی مشعل، اجزای مشعل و کنترلها می باشد. در این مقاله انواع گزینه های بهسازی مشعل  ارائه می شود:

 

تعویض مشعل :

در یک سیستم بویلر ، مشعل  مصرف کننده اصلی سوخت و تحمیل هزینه هایی از این قبیل می باشد . مشعل بعد از چند سال استفاده فرسوده شده و اجزای مکانیکی آن از قبیل اتصالات لینکیج، بادامکها، وسایر قطعات متحرک آن استهلاک می بابد در نتیجه نمیتواند نسبت هوا به سوخت را بخوبی کنترل نماید. یک مشعل کهنه متحمل مسایل دیگری از جمله : گرفتگی و خراب شدن نازل ها و اریفیسهای گاز و خرابی سایر اجزای احتراق می شوند . همه این موارد باعث کارایی ضعیف، کاهش راندمان کلی و صرف هزینه های غیرضروری خواهد شد. در سیستم های بویلر خیلی قدیمی که از فناوری های منسوخ استفاده می کنند اضافه کردن کنترل های جدید مشکلات زیربنایی را حل نخواهد کرد در عوض می توان  مشعل قدیمی را با مشعل جدید که دارای کنترل های پیشرفته، قابلیت Turndown بالاتر و مقتضیات هوای اضافه پایین تر باشدتعویض نمود. بسته به فاکتورهای مختلف تعویض یک مشعل میتواند5 تا 10 درصد مصرف سوخت را کاهش دهد.

 

ارتقای عملکرد مشعل موجود :

اگر مشعل مورد استفاده در حال حاضر استانداردهای انتشار آلاینده را رعایت کرده باشدو در حفظ سطوح مطلوب هوای اضافه در سراسر دامنه اشتعال خود دارای توانیی مطلوبی باشد میتوان با استفاده از فناوریهای بهسازی کارآیی آن را ارتقاء داد.

 

یکپارچه سازی مشعل با دیگ

با انجام درست یکپارچه سازی مشعل با دیگ و سیستم های جانب موتورخانه امکان کنترل بهینه برای تامین نیازهای مجموعه و همخوانی با سیستم های ارتباطی پیشرفته و سطح بالا را فراهم میکند. با انجام بهسازی درست مشعل می توان 15 تا 20 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی نمود . از آنجا که تجهیزات مختلف بکار رفته در سیستم دیگ از فروشندگان مختلف و یا پروتکل های ارتباطی متفاوت  تهیه می شود باید با سازگار کردن تجهیزات گوناگون و پروتکل های ارتباطی مختلف برای کارکردن بهتر اجزای دیگ باهم نتایج بهینه بدست آورد.

منبع: وبسایت صنعت بخار

 

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to LinkedIn

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

. . .