کاربرد لوله های آتش خواردر بویلر چیست و چگونه ساخته می شوند:

کاربرد لوله های آتش خواردر بویلر چیست و چگونه ساخته می شوند:

 در انواع بویلر ها از جمله دستگاه‌های بخارشوی صنعتی یا دیگ های بخار صنعتی، برای انتقال حرارت مورد نیاز فرآیند تولید بخار از لوله های آتش خوار استفاده می شود. قسمت داخلی لوله‌های آتش‌خوار حرارت ۸۰۰ درجه سانتیگراد دارد و اطراف آن با آب پوشیده است .که این آب در اثر حرارت به بخار تبدیل میشود. به دلیل اهمیت زیادی که لوله های آتش خوار در سیستم دیگ بخار دارند در هنگام  تعیین قیمت دستگاه کارواش بخار و بخارشوی صنعتی مهمترین عامل کیفیت این لوله‌ها می باشد چرا که باید ظرفیت تحمل حرارت بالا در کنار دمای آب را داشته باشند.

طرز تهیه لوله آتش خوار:

ورق که ابتدا کاملا صاف شده را طبق قاعده برش داده و در مرحله بعد لوله ها در محل های مخصوص جای گذاری می‌شود. بعد از آن با جوشکاری لوله ها در محل ثابت می شوند. این مرحله تا حدی تکرار میشود که دور تا دور لوله ها صاف و یکدست باشد و هیچ منفذی باقی نماند. سپس دور تا دور صفحه ی دیگ جوشکاری می شود. با اینکار مقاومت لوله‌ها و دیگ بخار برای تحمل حرارت و فشار بخار به بالاترین حد ممکن می رسد.

در هنگام استفاده از دیگ بعد از روشن شدن مشعل روشن گرمای ایجاد شده از طریق تونل به انتهای دیگ می رود و از لوله ها برمی گردد. این فرایند سه بار تکرار می شود. به هربار رفت و برگشت حرارت داخل دیگ و لوله ها یک “پاس”  می گویند.

نکته ی مهم : در استاندارد جهانی یک دیگ باید توانایی انجام سه پاس را داشته باشد و در نهایت حرارت از اگزوز بیرون فرستاده شود. با اینکار (انجام سه پاس) اصل حرارت مشعل به آب منتقل می شود. و اتلاف انرژی کمی رخ می دهد. اگر تعداد لوله ها در دستگاه کمتر از حد استاندارد باشد باعث می شود تعداد پاس کاهش یابد. و اگر به جای سه پاس، یک یا دو پاس رخ دهد، زمان آماده‌سازی بخار در دستگاه دوبرابر می شود و اتلاف انرژی زیادی به وجود می آید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to LinkedIn

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

. . .