توس بویلر اولین سایت تخصصی (ازسال 1387) در زمینه دیگ و بویلرهای بخار - آبگرم - روغن داغ و کارواش بخار بوده که متعلق به "شرکت صنایع دمابخارمشهد" می باشد.

مبدل حرارتي شل اند تیوب (پوسته لوله)

مبدل حرارتی شل اند تیوب (پوسته لوله)دستگاه مبدل حرارتییکی از مهمترین تجهیزات در تاسیسات گرمایشی و سرمایشی و همچنین در تاسیسات فرآیندی مانند تولید مواد شیمیایی در پالایشگاه ها می باشد که در هر کدام از موارد مصرف این دستگاه نحوه طراحی و نوع مبدل متفاوت می باشد.

در صنعت تاسیسات بویلر ها (دیگ بخار، دیگ آبگرم، دیگ روغن داغ) و تاسیسات گرمایشی مبدل های حرارتی مرسوم نوع مبدل های کوئل مسی می باشند که به سبب قدرت انتقال حرارت لوله های مسی ، این مبدل در ظرفیت های مختلف طراحی می گردد.

ساختمان این مبدل حرارتی از نوع  طراحی شل اند تیوب (پوسته لوله ای) معروف می باشد. مبدل حرارتی پوسته لوله همانطور که از اسم آن مشخص است، از دو جزء مهم شامل پوسته یا بدنه (Shell) و قسمت لوله ها (Tube) تشکیل می شود. مایع در داخل لوله‌ها حرکت می‌کند و بخار داغ بر روی لوله‌ها و درون پوسته جریان دارد. به علت تعداد زیاد این لوله‌ها و سطح تماس بالایی که ایجاد می‌کند،حرارت بخار به مایع داخل لوله منتقل شده و مایع را به جوش می‌آورد.

بر اساس استاندارد TEMA که از مهم ترین استانداردها در زمینه ساخت مبدل هاست، شکل های مختلفی برای ساخت این مبدل وجود دارد. یکی از علل استفاده از این مبدل ها سرویس و نگهداری آن است.این مبدل تنها مبدلی است که در دمای 360 C و در فشار 30 bar قادر به انجام کار است.

مقالات فني بويلر بخار
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to LinkedIn
. . .