توس بویلر اولین سایت تخصصی (ازسال 1387) در زمینه دیگ و بویلرهای بخار - آبگرم - روغن داغ و کارواش بخار بوده که متعلق به "شرکت صنایع دمابخارمشهد" می باشد.

پمپ سیرکولاتور

پمپ سیر کولاتور

پمپ سیرکولاتور برای گردش آبگرم در دو نوع خطی و زمینی ساخته می شود. انتخاب پمپ سیرکولاتور آبگرم برای قرار گرفتن در مدار سیستم حرارت مرکزی بر مبنای دبی آبگرم ساختمان می باشد، چنانچه این دبی کم باشد از پمپ خطی استفاده می شود که روی خطوط لوله نصب می گردند و اگر دبی آبگرم زیاد باشد باید از پمپ سیرکولاتور زمینی استفاده شود که شامل الکتروپمپ و موتور می باشد که توسط کوپلینگ و سیل مکانیکی برروی شاسی قرار می گیرند.

نکات بسیار مهم در انتخاب پمپ سیرکولاتور سیستم های بسته سرمایش و گرمایش:

  1. با توجه به اینکه سیستم های سرمایش و گرمایش از نوع بسته می باشند لذا نقش پمپ سیرکولاتور خطی یا زمینی به گردش در آوردن آب درون لوله می باشد نه رساندن آب به مصرف کننده های حرارتی و برودتی، یا به عبارتی پمپ خطی سیرکوله فشار سیستم را بالا نمی برد بلکه فقط و تنها فقط به افت فشارهای موجود در سیستم لوله کشی غلبه می کند.
  2. نقش پمپ سیرکولاتور انتقال سیال حامل انرژی به مصرف کننده ها (رادیاتور –یا فن کویل) می باشد. لذا انتخاب پمپ سیرکولاتور تابع بار حرارتی یا برودتی سیستم بوده و درصورتی که درست انتخاب نشود، سیستم تهویه مطبوع یا حرارت مرکزی کارایی لازم را نخواهد داشت.
  3. هد پمپ سیرکولاتور مستقل از ارتفاع استاتیکی ساختمان می باشد.

 محاسبه پمپ، تعیین دبی و فشار پمپ سیرکولاتور:

  • در سیستم های حرارت مرکزی در یک سیستم اجباری از پمپ استفاده می شود. این نوع پمپ، ازنوع سانتریفوژ سیرکولاتور بوده که باید کلیه افت فشار های طولی و محلی را جبران کند، به عبارت دیگر مجموع افت فشار های طولی و محلی باید برابر ارتفاع پمپ باشد و مقدار آبی که از پمپ سیرکولاتور عبور می کند برابر باشد با دبی کل که از مجموع اتلافات به دست می آید.

محاسبه دبی پمپ سیرکولاتور:

  • از تقسیم قدرت حرارتی دیگ به kw به عدد ثابت ۶۲٫۸۵ مقدار دبی پمپ سیرکولاتور بر حسب لیتر بر ثانیه به دست آمده و  آن را در عدد ثابت ۱۵٫۸۵ضرب کرده تا دبی پمپ سیرکولاتور را برحسب GPM  محاسبه کرده باشید.

 نکته فوق العاده مهم : SUPER ADVANCE

 فرمول گفته شده در بالا جهت محاسبه دبی پمپ فقط در شرایطی صادق است که اختلاف دمای ورودی خروجی سیستم حرارتی برابر ۱۵ درجه باشد (کلوین – سانتی گراد) در غیر این صورت باید از سازنده دستگاه اختلاف دمای وروردی خروجی استعلام شود.

 محاسبه هد پمپ سیرکولاتور:

  • همانطور که در بالا عنوان شد هد پمپ مستقل از ارتفاع ساختمان می باشد به این معنی که برای انتخاب پمپ نباید ارتفاع ساختمان را مد نظر قرار دهیم، لذا برای به دست آوردن فشار پمپ سیرکولاتور باید افت فشار طولی که وابسته به سرعت سیال ، قطر و زبری لوله می باشد را به همراه  افت فشار محلی که تابع اتصالات، شیر آلات ، دیگ و کلکتور بوده محاسبه کنیم.

نکته بسیار پیشرفته برای محاسبه هد پمپ سیرکولاتور گرمایش یا سرمایش:

  1. طول مسیر رفت را به دورترین مصرف کننده محاسبه می کنیم که پارامتر L را تشکیل می دهد.
  2. برای اینکه افت فشار طولی را حساب کنیم پارامتر L محاسبه شده در ردیف یک را در عدد ثابت ۳ ضرب می کنیم که می شود ۳L.
  3. برای جبران افت فشار محلی شیرآلات ، اتصالات ، دیگ و دورترین مصرف کننده  عدد ۲٫۱۵ را به ردیف ۲ اضافه کرده در نهایت هد پمپ سیرکولاتور حاصل می شود.

برای تعیین افت فشار (ارتفاع آبدهی پمپ) از روی نقشه ساختمان و طرح لوله کشی سیستم، ددطویل ترین مسیر و سخت ترین شرایط یک انشعاب را از دیگ تا وسیله تبادل حرارت اندازه می گیریم (سخت ترین یا بدترین شرایط، مسیر رادیاتوری است که از لحاظ فاصله دورترین و از لحاظ ارتفاع بلندترین ارتفاع را نسبت به دیگ داشته باشند).

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to LinkedIn
. . .