توس بویلر اولین سایت تخصصی (ازسال 1387) در زمینه دیگ و بویلرهای بخار - آبگرم - روغن داغ و کارواش بخار بوده که متعلق به "شرکت صنایع دمابخارمشهد" می باشد.

منبع انبساط باز

منابع انبساط باز بايستي در ارتفاعي بالاتر از بالاترين مبدل حرارتي نصب شوند اين ارتفاع بايستي به اندازه اي باشد که بتوان در حالتي که سيستم خاموش است عمل هواگيري را انجام داد، حداقل ارتفاع استاتيکي 120 سانتيمتر ذکر شده است. منبع انبساط باز علاوه بر پاسخگويي به انبساط و انقباض آب درون سيستم، تأمين فشار سيستم را نيز بر عهده دارد. اين منابع بايستي عايق کاري مناسب شوند زيرا تلفات حرارتي زيادي دارند، علاوه بر اين در مقابل يخ زدگي بايستي محافظت شوند. جنس آنها درمقابل خوردگي مقاوم باشد بدين منظور جنس مخزن از پليمر‌هاي مقاوم، آلومينيوم يا فولادي که جداره داخل آن در مقابل خوردگي پوشش مناسب داده شده است استفاده شود. حتي الامکان از منابع استوانه اي استفاده شود زيرا در يک حجم يکسان در مقايسه با منابع مستطيلي سطح جانب کمتري دارند. اين منابع داراي لوله هواکش، پرکن، سرريز، انبساط ديگ و برگشت آن، و خط تخليه مي‌باشند. روي لوله‌هاي سرريز، هواکش، رفت و برگشت ديگ نبايستي هيچ نوع شيري نصب گردد. اين لوله‌ها بايستي عايقکاري شوند. از طرفي به دليل احتمال سرريز آب از منبع انبساط و آسيب ديدن پوشش بام، بايد لوله سر ريز و لوله تخليه را تا موتورخانه امتداد داد ولي براي صرفه جويي، لوله تخليه و سرريز را بهم متصل و تا موتورخانه امتداد مي‌دهند. ادامه لوله تا موتورخانه اين مزيت را دارد که در صورت سرريز آب قابل رويت و علل آن قابل بررسي است ترتيب لوله‌ها بايستي از بالا به پايين لوله پرکن، سر ريز، لوله انبساط (از روي ديگ) و لوله برگشت باشد. . منبع بايستي در جاي خود تثبيت شده باشد. و فضاي کافي در اطراف منبع جهت دسترسي آسان وجود داشته باشد. با توجه به آتمسفريک بودن آن ها، مي‌تواند ضخامت آن ها کمتر از نوع بسته انتخاب شود.

علل سر ريز کردن آب در منابع انبساط باز

سوراخ شدن مبدل هاي حرارتي تأمين آبگرم مصرفي (منبع دو جداره، کويل منبع کويل دار و...) باعث جريان آب پيوسته به درون سيستم گرمايي و متعاقباً سرريز آب در منبع انبساط باز شود خرابي شناور منبع انبساط، افزايش دماي آب ديگ و يا کوچک بودن حجم منبع نيز از ديگر دلايل سر ريز موقتي آب هستند اگر دو يا چند تا ديگ به يک کلکتور متصل باشند موقعي که يکي از ديگ ها خاموش مي‌شود (و شيرآب خروجي ديگ ها به کلکتور باز است) آب درون ديگ خاموش، شروع به سرد شدن مي‌کند و بنابراين منقبض شده و آب سرد مجدداً از منبع انبساط ديگ جايگزين مي‌شود فشار وارد بر کف بويلر خاموش، با توجه به افزايش چگالي آب آن بيش از فشار بويلر روشن شده و بنابراين، براي اينکه فشارها متعادل گردد سطح آب ديگ روشن بايستي بالا رود اين افزايش سطح باعث سرريز شدن اب منبع انبساط ديگ روشن مي‌گردد.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to LinkedIn
. . .